Rekuperátor vzduchu

Rekuperátor vzduchu neboli trubičkový tepelný výměník je statické zařízení určené pro zpětné získávání tepelné energie z odpadního vzduchu. Důvodem použití rekuperátoru je snížení nákladů na ohřev vzduchu pro vytápění převážně velkých technologických celků.

Naše společnost navrhuje a vyrábí nerezové trubkové rekuperátory dle požadavků zákazníka a potřebných parametrů technologické linky. Přesná specifikace je pak řešena individuálně a na míru dané aplikaci, aby využití odpadní energie bylo co nejefektivnější. Z pohledu technologického průtoku vzduchu se velikost rekuperátoru mění po jednotlivých stavebních modulech tvořených blokem trubiček.

Nejčastější použití našich trubkových rekuperátorů je pro předehřev nasávaného venkovního vzduchu.

Pro účely tvorby teplosměnné plochy rekuperátoru využívá naše společnost tenkostěnných nerezových trubiček, které jsou fixovány v čelech trubkovnic.

Varianty provedení rekuperátorů dle uložení trubiček:

Horizontální uspořádání trubic
Odpadní teplý vzduch proudí mezi trubičkami a ohřívá přes teplosměnnou plochu čerstvý vzduch, který je nasáván z venkovního prostoru vnitřkem trubiček.

Vertikální uspořádání trubic
Odpadní teplý vzduch proudí vnitřkem trubiček ven. Čerstvý vzduch je nasáván mezi trubičkami a je ohříván přes teplosměnnou plochu tvořenou trubičkami.

Další možnosti rozdělení rekuperátorů

  • Dle počtů průchodů odcházejícího vzduchu (jednoduchý nebo vícenásobný)
  • Dle uložení trubic v trubkovnicích

Volitelné příslušenství rekuperátorů:

  • vstupní nástavec rekuperátoru
  • výstupní nástavec rekuperátoru
  • předehřívací sekce rekuperátoru
  • Stěhovací rám jednotlivých bloků rekuperátoru

Rekuperátory se v základním provedení vyrábějí z nerezové oceli 1.4301 a to včetně trubiček. Dle přání zákazníka lze upravit typ použité nerezové oceli jednotlivých částí či celku.

dokumenty ke stažení

rekuperator-vzduchu-final-20190601.pdf